sasha0143 sasha0143
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada



Which is the better buy: 4 pens for $2.60 or
12 pens for $7.20

Respuesta :

danniella59
danniella59 danniella59
  • 25-01-2021
12 pens is a better choice
Answer Link
SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 25-01-2021

Answer: The 12 pens for $7.20 is the better buy

Step-by-step explanation: each pen is 60 cents. While 4 pens for $2.60 would be 65 cents.

Answer Link

Otras preguntas

A box in a college bookstore contains books, and each book in the box is a history book, an English book or a science bok. If 1/3 of these books are history boo
the patriots beat the giants in a football game. the sum of their scores was 44. the diffrence of thier score was 20 how many points did the patriots score i
what word describes the equal shares of a shape
The Kentucky and Virginia Resolutions (1798) held that states could nullify the Alien and Sedition Acts because these laws (1) repealed the Northwest Ordinance
V = 4 3 πr3 A beach ball has a radius of 12 in.. How much air will the beach ball hold? (leave your answer in terms of π) A) 108π in.3 B) 144π in.3 C) 192
what number is equivalent to 4.054
why did some southern states begin to talk of succession?
Round 645 to the nearest ten
Ancient Egyptians used mold grown on bread to treat infections, long before the discovery of penicillin and other antibiotics. It is believed that the Egyptians
what is the value of a cube shaped box with edges 6 cm. in length?