treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-lb bag of apples costs $4.50. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

jadenheidel789 jadenheidel789
  • 26-01-2021

Answer:

.9

Step-by-step explanation:

do 4.50 divided by 5 to get .9

Answer Link
tzimmerman0325 tzimmerman0325
  • 26-01-2021

Answer: $0.90

Step-by-step explanation: $4.50 Divided by 5 = $0.90

Answer Link

Otras preguntas

the boiling point of krypton is -152°c. the boiling point of radon is -6 °c What is the difference between the two boiling points?
how did greece's geography discourage unity among the people
how did greece's geography discourage unity among the people
Aleta deposited $450 into a savings account earning 3.75% simplest interest . How much interest will she ear in six years ? how can i solve this ?
a bank allows university students a 1000 overdraft facility on their bank accounts. in one month a student was 675 overdrawn. the next month the same student
What can you infer from the fact that some 300 songs were written about Lindbergh's 1927 flight?
Which group of intellectual women established literary clubs of their own around 1750 under the leadership of Elizabeth Vesey and Elizabeth Montagu? a) the Behn
what are the positive aspects of stereotypes, if any?
i need help writing an equation from a graph
How do you solve (2x+y)*(y+4x) ?