treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-lb bag of apples costs $7.52. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

lukewigzy
lukewigzy lukewigzy
  • 26-01-2021

Answer:

94 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1. How does minister strong answer the economic questions: (A) what to produce ? (B) how to produce ?
He marker costs 1/3 as much as the pen. The pen costs 1/3 as much as the book. The book costs 1/3 as much as the game.The price of the marker is what fraction o
A container has 5 yellow marbles, 4 blue marbles, and 3 white marbles. you select two in a row. what is the probability you pick two yellow marbles with replace
Why did many Japanese accept control be the Yamato clan ?
Which of the following processes transfers heat? A. radiation B. conduction C. convection D. all of these
Which of these finding suggests a serious illness from a urinalysis?
You have a student loan for $12674.00. What number is the rate multiplier in the i=prt formula if you have an average credit rating? 7.15 7.80 0.0715 0.0780
What is the central idea of the article "facts about marketing to children
Cultural differences have no effect on the way an international firm conducts its business around the globe
Have you been diagnosed with chlamydia or gonorrhea in the last 2 years (24 months)?