bmthgem100 bmthgem100
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Beth bought six candy bars for a total of $16.80. How much
did each candy bar cost?
Write and solve a multiplication equation to find out how much each candy bar
cost.

Respuesta :

richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 26-01-2021

Answer:

16.80 divided by 6 equals 2.8

Answer Link

Otras preguntas

a piece of unglazed porcelain used to test a minerals streak
what is .8 repeating as a fraction
A 12-gallon tub has a faucet that lets water in at a rate of 3 gallons per minute, and a drain that lets water out at a rate of 1.5 gallons per minute. If you s
Need help to Write 4.01 as a percent
Two integers, A and B, have a product of -35. What is the largest possible sum of A and B? Explain how you found your answer.
7/8,0.98,8/9 least to greatest
Need help to Write 4.01 as a percent
The area of a trapezoid is 40.92 square centimeters. One base of the trapezoid is 7.4 centimeters and its height is 6.2 centimeters.Which sentence explains how
An innovative rural public health program is reducing infant mortality in a certain West African country. Pretend the program in Senegal has been reducing infa
if an organism can not reproduce,is it still considered living?why?