hernan26 hernan26
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jaxon bought 8 2/3 pounds of apple at the Farmer's Market. If the apples cost $1.80 per pound, how much did Jaxon pay for the apples?​

Respuesta :

jmonayonjm jmonayonjm
  • 26-01-2021

Answer:

$15.6 or $16

Step-by-step explanation:

simply multiply 8 2/3 to $1.80

Answer Link

Otras preguntas

evaluate the effects of the teapot dome scandal on citizens’ views of the federal government
What is the equivalent of 3/6
Should the story of lazarus and the rich man make us uncomfortable? Why or why not?
is 12 over 16 equivalent to 0.6
3 tenths and 1 hundredth
PT=x+2, TR=y, QT=2x, TS=y+3
A metalworker has a metal alloy that is 15% copper and another alloy that is 75% copper. How many kilograms of each alloy should the metal worker combine to cre
What is an antonym for organelle
is 12 over 16 equivalent to 0.6
A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water?