ChristonaireKanyWest
ChristonaireKanyWest ChristonaireKanyWest
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

It cost me $12 for 6 pounds of oranges.
How much is the cost per pound of oranges?

Respuesta :

Kiddo2007
Kiddo2007 Kiddo2007
  • 26-01-2021

Answer:

$2 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link
7bsrsanqc5
7bsrsanqc5 7bsrsanqc5
  • 26-01-2021
2 dollars for each pound of oranges
Answer Link

Otras preguntas

What is the quadratic function
Which ratios forms a proportion with 25/35? A.3/5 B.15/21 C.24/34 D.5/10
INSTRUCTIONS Find five run-on errors in this passage. To identify a fused sentence, drag and drop the Fused Sentence icon over the word before or the word after
which was part of the First new deal
Name an element that has similar to silver in the periodic table
(i) a force of 35.0 n is required to start a 6.0-kg box moving across a horizontal concrete floor, (a) what is the coefficient of static friction between the bo
the product of two numbers is 14. One of the numbers is d. What expression represents the other number
Seeds contain dense aggregates of starch. what role does water play in how the seeds use the stored starch?
which factor has the most influence in earth's climate? a. metal b. landforms c. interstates highways d. crops
21.12 is 25.6% of what?