kathymperezcool2009
kathymperezcool2009 kathymperezcool2009
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul buys a package of stickers for 1.50. There are 75 stickers in the package. What is theme unit cost per sticker?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 26-01-2021

Answer:

The unit cost is: 0.02 $ per sticker

Step-by-step explanation:

Given

Total stickers = 75

The cost of 75 stickers = 1.50 (let say in $)

To determine

The unit cost per sticker

The unit cost per sticker can be calculated by dividing the total cost by the number of total stickers, so

Unit cost = 1.50 / 75

                = 0.02 $ per sticker

Therefore, the unit cost is: 0.02 $ per sticker

Answer Link

Otras preguntas

help please. Peitra has $1,000 to deposit into a bank. She puts the money into an account that earns monthly simple interest of 1.25%. She leaves it there for t
Anyone mind helpingg?
what is the discriminant of the polynomial?2x^2+5x-8​
Define Dominant and Recessive
help, please the question and thank you
How are the functions f and g given by f(x) = (1.05)^x and g(x) = e^0.05x similar? How are they different?
Why were the Arabs so successful In expanding their empire?
Use the equation p = 8d to solve the following situation. To build more muscle, Austen does 8 push-ups each day. Let d represent the number of days and p repres
Explain what is meant by the term dispersion in the context of a waveguide.
11. Based on the content and choice of language used, which two adjectives best describe the overall tone of this letter? O A. Worried and desperate O B. Excite