mmakunenge5385 mmakunenge5385
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mandy can buy a package of 12 erasers for $1.80 or a package of 8 erasers for $1.44. Part A How much does each eraser cost in each package?

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 26-01-2021
1.80/12=15 cents each
1.44/8= 18 cents each
Answer Link

Otras preguntas

A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch. Each person in the group had either one soup or one sandwich. The sandwiches cost $7.75 each and the
what part of speech is the word department
If S is between R and T, RT=24, RS=x^2+8, and ST= 3x+6 how to find the value of X and if S is the midpoint or not (please show how you got the answer)
what part of speech is the word department
When i add 2 to my number and then multiply it bye 5 i get 30 what is my number
what does it mean when someone is said to ''rust out''?
When i add 2 to my number and then multiply it bye 5 i get 30 what is my number
where can landforms be found
What Is the Function of Tone in Poetry ?
Suppose M is the midpoint of line FG. A) FM= 5y+13, MG=5-3y, FG=? B) FM=8a+1, FG=42, a=?