danaabr1 danaabr1
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jacqueline’s girl scout troop is selling cookies. This year the cost of getting 4 boxes is $18. This is 12.5% more than the price of 4 boxes last year.

What was the cost of 4 boxes last year?

What was the cost of EACH box last year?

Respuesta :

Reagan081404
Reagan081404 Reagan081404
  • 22-02-2021

Answer:

15.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

There are 340 freshman at BHSS. This is one hundred less than two times the number of sophomores. Find the number of sophomores at BHSS.
What is the least perimeter of 32 square feet
Part of the dermal tissue that is made of hard, dead, cork cells is the _____. epidermis periderm cuticle vascular cambium
how do you rewrite unlike fractions as like fraction
What is 0.601 as a fraction
Stress is a what that acts on rock to change its shape or volume.
why is it important to know how to interpret a remainder
how is supreme court judges diffrent from other judges. explain how they affect our legal system
Soft body parts are usually not preserved as fossils. a. True b. False
how do diffrent agencies help the president perform his duties