caitlinferra caitlinferra
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

scsb17hm scsb17hm
  • 22-02-2021

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you work for a sporting goods company, and you want to order shipping boxes for bike helmets. Each helmet is already packaged in a smaller box that is n
what is 9/10-(BLANK)=1/5????????? HEEEEEEEELLLLLPPP MEEEEEEE
Explain why no ecosystem operates independently. Give an example of an interaction between different ecosystems that could be seen in a food chain or a food web
helppppppppppppppppppppppp
Think about a time you have signed off on a “Terms of Agreement.” Did you read the terms? In a short paragraph, describe the situation below, and explain what y
Joyce rented a booth at a carnival at a cost of $95 to sell handmade beaded necklaces. The cost of making and packaging each beaded necklace was $15. If Joyce s
Please!!!!! Are KIPP students different from other public school students? discuss the qualities that KIPP students possess and how their circumstances distingu
What is the value of y?
I really need help!!!!!! 25 points!! 1.) What is the area of a square with side lengths of 3/5 units? 2.) What is the side length of a square with area 1/16 squ
American hamburgers, japanese sushi, italian pizza, mexican tacos, and middle eastern pita bread are now commonly found in most countries. this supports the arg