fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

alexanderperezii
alexanderperezii alexanderperezii
  • 22-02-2021
19.76/13 = $1.52

$1.52 x 20 = $30.40
Answer Link
astrocomet15 astrocomet15
  • 22-02-2021

Answer:

cost of one candy bar = 19.76/13

= $1.52

cost of 20 candy bars = 1.52x20

= $30.4

pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which Government Bodies Influence National Fiscal Policies That Would Potentially Affect The Housing Market?
Who is the president of India?
Cattle depend on microorganisms in their digestive tract to digest the cellulose in their diets. The cattle and the microorganisms are .. Carnivores Mutalistic
Great Britain justified raising taxes on colonists because of which event? A)British merchants being denied entry into colony ports. B)colonists picking up arms
why Might the United States have been concerned early in the Vietnam war about China's attitude towards US involvement on the side of South Vietnam
Which word in the sentence does the adjective modify? The grassy smell reminds me of summer. A. summer B. me C. smell D. grassy
The radius of a cylindrical tank is 5.5ft and the height is 12ft. What is the volume of the tank? Use the value 3.14 for π, and round your answer to the nearest
Mr. Smith saved $15 by buying a tool at a 10% discount. What was the original price for this tool? Please show work.
how do u write 0.8 times 1 to the power of 2 our of scientific notation
Was the revolution in agriculture necessary to the Industrial Revolution? Explain.