taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of the cone. Leave your answer in terms of A 70 cm^2 . B. 98 cm^2 C. 119 cm^2 D. 129 cm^2
Georg, a german citizen, just purchased 10 shares of stock in microsoft, a u.s. company. this purchase is an example of
6! = 3! • 2! = = Evaluate each expression
please help on this physics question?
Hello, I propose this exercise if anyone can answer me. Let ABC be a right triangle, of hypotenuse BC = a, where [tex]A\widehat{B}C=x[/tex]. Let A' be the sym
Which is not enough given information needed to solve a right triangle? A) two acute angles and one side length B) measure of the hypotenuse C)two side lengths
The standards that a culture claims to hold, yet which are not often upheld in everyday life, are called
whats the surface area of the cube ​
Pike's peak in colorado is approximately 4,300 m above sea level (0). what is the boiling point of water at the summit?
6. The energy exchanges between space, the atmosphere, and Earth's surface produce