vcantos2021
vcantos2021 vcantos2021
  • 22-02-2021
  • History
contestada

If 3/4 lb of candy cost 12.00 how much would each lb of candy cost

Respuesta :

srea2948 srea2948
  • 22-02-2021

Answer:

$16

Explanation:

To calculate the unit rate for this problem you would put the amount of money in the numerator and how much candy you have in the denominator. It would look like this:

$16/0.75

Some quick division will get us $16 so therefore, it is 16 dollars for one pound of candy.

Answer Link

Otras preguntas

How long would it take a car to travel 20 miles if its average speed is 60 mph?
What is the purpose of mummies
In what kind of government Does a small group have firm control over it's country?
32P can be used to make any nucleotide (A, C, G, or T) radioactive. Which of the following explains why this is true? A.All nitrogenous bases have a phosphorus
The Large Hadron Collider is a particle accelerator that may be able to provide insight into the most fundamental structure of matter. It is 27 km long. If the
Why did the confederate states of america write a constitution?
what made the middle passage such a terrible ordeal for the enslaved Africans please help im 6 th grade this hisstory ch 4 lesson 1
Which element has the highest atomic radius?carbon ( c.lead (pb)silicon (si)
Help? Find the standard form of the equation of the parabola with a focus at (0, -9) and a directrix y = 9.
A substance that speeds up the rate of a chemical reaction is called