rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

There are 15 students going on a field trip. If 3/5 of them pack their lunches, how many students pack their lunches?
Who walked the faster rate? Exaplain your reasoning Alden walked 2 miles in 3/4 hour Kira walked 1 3/4 miles in 30 minutes
what plus 68 gives you 221
Please help do these problems with work
The numbers of student at valley view middle school increaded by 10% to 770 total student how many student were enrolled at vally view middle school before th i
Someone help me with this thing please
What is the solution set of the equation
Can you help this’s word are just confusing for me and the dictionary for me is not helping did I get the first ones right anyways
Which answer choice correctly lists all of the terms in the expression below? 4x^3+x^2+3x+6 A. 6 B. x 3, x 2, x C. 4x 3, x 2, 3x D. 4x 3, x 2, 3x, 6
Quadratic EquationsHow do I solve a quadratic equation?​