xwv7if8h9v xwv7if8h9v
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

A book and a magazine cost 9.00. If a book costs 3$ more than a magazine , what is the cost of each

Respuesta :

courtpark20
courtpark20 courtpark20
  • 22-02-2021
the book is $6 the magazine is $3
Answer Link

Otras preguntas

When a sample of Mg(s) reacts completely with O2(g), the Mg(s) loses 5.0 moles of electrons. How many moles of electrons are gained by the O2(g)?
What the extreme point on the parabola
Which sentence is punctuated correctly? A. I don't appreciate being ignored, so, I plan on calling you, every day, until you answer the phone. B. I don't
When molecules are heated up with a flame, what type of heat transfer is occurring between flames and molecules? a Conduction b Convection c Radiation
In Texas, and throughout the country, world word ll ended the_____? A-Stock market crash B-Dust bowl C-Great depression D-Construction of factories
Write the following as an equivalent product of conjugates: (a) x^2 - 16 (b) 16x^2 - 49 (c) x^4 - 36 if u answer this ty
Question 3: Find the vertex of - x2 - 4x + 12 O a. (-2, 16) O b. (2,4) O c. (2.0) O d. (-2,4)
What are the solution(s) to the quadratic equation 50 – x^2 = 0?
Joanna purchased 5 bottles of water for $4.00. What is the cost of one bottle of water?
calculate the force applied to a car with mass of 1200 kg that has an acceleration of 2 m/s/s.