reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

15. See image below, pls help
Determine the intercepts of the line. Y-intercept (___,___) X-intercept (___,___)
A monopolists goal is to
Which of the following are identities? check all that apply. A tanx-tany=(sin(x-y))/(cosxcosy) B 1-tanxtany= (sin(x+y))/(sinxsiny) C tan (x-(pi/4))=tanx-1) D
Name the following compound:
What is the meaning of the suffix ion.
What is the value of x in this triangle? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth. x =____°
A certain shade of green paint is made from 5 parts yellow mixed with three parts blue if 2 cans of yellow are used how many cans of blue should be used
finding slope from a graph.i need help fast please.​
Which graph represents the equation x=-2