meason760 meason760
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Andrea had $43.50 to spend on groceries. After buying 4 boxes of cereal, she had $27.70 left. If each box of cereal costs the same amount, what is the price of one box of cereal.

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 23-02-2021

Answer:

$3.95 each

Step-by-step explanation:

43.50-27.70 = 15.80

15.80/4 = $3.95 each

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help me by describing this Elemental Otter of Water??? this is for a story i am making. PLEASE BE CREATIVE~!!!!!!!
whats 8 divided into 60 show work.
I need help with number 2
In the xy-coordinate plane, the graph of the equation y=2x^2 -12x - 32 has zeros at x=d, and x=e, where d is greater than e. The graph has a minimum at (f,-50).
105% of 60 and small explanation
36x60x7= If anyone can help please do
You have me today, tomorrow you'll have more, as your time passes, i am not easy to store, i don't take up space, but i am only in one place, am what you saw,
Given that g(x)=x^2-4x-5, find (g*g) (-2)
HELP my teacher set me this homework. Task description : I would like you to create a letter or email written in to the problem page of a teen magazine or w
Identify ALL of the adverbs in the following sentence : How did you know about the game cancellation?