cionie4
cionie4 cionie4
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 mL of medicine cost $2.00 to produce, then how much does 1L cost?

Respuesta :

muzamilmustafa
muzamilmustafa muzamilmustafa
  • 23-02-2021

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

1L has 1000ml, so 1000/20=50x$2.00=$100

I think

Hope this helps

:)

Answer Link

Otras preguntas

True/False Shakespeare had to ask his parents permission to get married.
Augutus then married his daughter Julia to __________ after Marcellus' death
Following the Civil War, ____ was the most valuable natural resource in Appalachia.
In a polyandrous residence pattern, where one female lives with multiple males who help care for the offspring as found in marmosets and tamarins, what benefit
The half life of Ra-226 is approximately 1599 years. If the amount left after 1000 years is 1.7 grams, What is the amount left after 2000 years? Give an approxi
If the external carotid artery (ECA) is involved....A) The blood supply to the brain will be compromisedB) The blood supply to the face and scalp will be compro
Oxyacetylene torch offers the following advantage (s): (a) Can be used for cutting as well as welding. (b) wide range of metals can be welded. (c) Inexpensive a
While spawning, a female bony fish may lay millions of eggs to be fertilized externally by the male, but only a few will survive.a. Trueb. False
What grape is usually used to produce Cognac?
Lesions located in the central (brainstem or spinal cord) or preganglionic (chest and neck) will cause the pupil to ______________ when 1% hydroxy amphetamine i