ohemeng981 ohemeng981
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


If 4.5 pounds of chocolate cost $10, how
many pounds of chocolate can be
purchased for $12?
​

Respuesta :

eleanor2510
eleanor2510 eleanor2510
  • 25-02-2021

I think 5.4

4.5÷10= 0.45

0.45x12=5.4

Answer Link

Otras preguntas

A class of chemicals called neurotransmitters is important in the transmission of nerve impulses. Neurotransmitters are packaged by the cell into small, membran
Name the two meridians east of the prime meridian.
What is the equation in point slope form of the line that passes through the point (-1,4) and (3,-4? Y-3=-2 (x+4) Y-4=2 (x+3 Y+4=2 (x-3) Y+4=-2(x-3)
Which expression is equivalent to 13b+23b−56(b+1)13b+23b−56(b+1)?
The manifest function of a custom refers to the reasons people in a society give it. its latent function is
which economic institution is also part of the legal system? a) bank of america b) internal revenue service c) general electric d) new york stock exchange
Ethanol, c2h5oh, is used as a fuel for motor vehicles, particularly in brazil. (a) write the balanced equation for the combustion of ethanol to co2(g) and h2o(g
why is it important to draw attention to your subject? So the viewer knows what the subject is To make money on the photograph So that the other parts of the
What is the difference between the highest unit price for whistles and the lowest unit price of whistles
Organism 1 field notes: specimen collected from forest floor. cellularity unicellular prokaryotic cell wall present biochemistry: ester linkages in membrane pro