Howhehihow Howhehihow
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-yard roll of plastic wrap costs $3.36. What is the price per foot?

Respuesta :

hahaecho
hahaecho hahaecho
  • 24-02-2021

Answer:

$0.56 per foot

Step-by-step explanation:

2 yards= 6 feet

3.36/6= 0.56

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-02-2021

Answer:

$0.56 per foot

Step-by-step explanation:

1 yd = 3 ft

2 yd = 6 ft

3.36/6 = 0.56

Answer Link

Otras preguntas

One triangle has sides that measure 8 yards, 15 yards, and 17 yards. The side lengths of a second triangle are 48 yards, 90 yards, and 102 yards. What is the co
City life as we know it began during the Industrial Revolution. True False
Two or more substances physically changed
How are the cities of northern and central plains similar?
Solve for the roots in the equation below. In your final answer, include each of the necessary steps and calculations. Hint: Use your knowledge of factoring pol
In two to three sentence, explain the current state of Columbia's economy. Explain the factors that have resulted in this state.
Hep meh plz!!!!!!!!!!!!! 25 points
Can you solve it?plzzzzzzzz
DON'T LOOK IT UP! Why are 2007 pennies worth more than 2006 pennies?
Find the perimeter of the triangle shown