JoeMamaIsARat
JoeMamaIsARat JoeMamaIsARat
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Julio goes the store and buys a total of 12 items. He is planning a party and purchases chips and popcorn. Each bag of chips costs $2 and each bag of popcorn costs $3. He spends a total of $30. How many of each did he buy?

Respuesta :

meggivonderhorst
meggivonderhorst meggivonderhorst
  • 24-02-2021

Answer:

4 popcorn

8 chips

Step-by-step explanation:

4 popcorn= $12

8 chips= $18

12+18=30

Answer Link

Otras preguntas

7. Which of the following was not considered an industrial area during the late 1800's? a) Chicago b) Kansas City c) Detroit d) Cincinnati
A. Farming B. Forestry C. Manufacturing D. Mining
y=4x ² can you help me solve it show me how to do it
What is the source of most cut flowers sold in the United States
Verify the Identity: sin x+3π2 =-cosx
For breakfast, Clarissa can choose from oatmeal, cereal, French toast, or scrambled eggs. She thinks that if she selects a breakfast at random, it is likely tha
round 810662.2 to 2 significant figure
Marie purchased a $49.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offer 20% off. How much will Marie spend on the gift after the coupon
I NEED HELP WITH 5X+6X
how macromolecules are broken down and used to make new molecules.​