moeTaha moeTaha
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada


John buys 3 apples and 5 bananas for $7.50.
Cassie buys 2 apples and 7 bananas for $6

Respuesta :

asmaNasr
asmaNasr asmaNasr
  • 25-02-2021

Step-by-step explanation:

u didn't write the question, but u probably want how much did the apple cost and banana cost.

[tex]3a + 5b = 7.5 \\ 2a + 7b = 6 \\ a = 3 - 3.5b \\ 3(3 - 3.5b) + 5b = 7.5 \\ 9 - 10.5b + 5b = 7.5 \\ - 5.5b = - 1.5 \\ b = \frac{3}{11} = 0.2727.....[/tex]

[tex]a = 3 - 3.5 \frac{3}{11} \\ a = \frac{45}{22} = 2.045... \\ apple = 2.045 \\ banana = 0.27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which term describes the United Kingdom’s process of returning the delegation of authority from the central government back to the regional governments of Scotl
The FIRST space station placed into orbit around the earth followed by a team sent from earth to link up with the station was developed by
What is the introduction of the adventures of sherlock holmes
what is the unit value of 6 in 216
the population density of Montana is 6.699 people per square mile what is the population density per square mile of Montana rounded to the nearest whole number
Between you and I , free enterprise is not fair. or is it, Between you and me, free enterprise is not fair.
How did living near the Pacific Ocean influence the lifestyle of the coastal Indians
When you solve a problem involving money what can a negative answer represent
how do you solve 7a-3=3+6a
Please! Which statement correctly describes glucose (C6H12O6)? A)It is made of matter and contains twenty-four molecules. B)It is an element made of three types