BuzzyLearning
BuzzyLearning BuzzyLearning
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pencil cost $0.19. How much money will you spend if you buy p pencils?​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 25-02-2021

Multiply the cost of one pencil by the quantity of pencils (p) you buy:

Total = 0.19p

Answer Link
demuremichelle demuremichelle
  • 25-02-2021
the answer would be .19p because it isn’t giving you a specific amount of pencils to buy.
Answer Link

Otras preguntas

If we were taking salinity readings from an area in an estuary where a river is flowing into the ocean water, we would find the freshest water at the surface. T
The mass of Venus is 4.87 × 1024 kilograms, and the mass of Jupiter is 1,898 × 1024 kilograms. the mass of jupiter is how many times the mass of venus
tanmayi want to raise $175 for a school fundraiser. she has raised $120 so far . how much more does she need to reach her goal?
82.53 is 315% of what number?
Organisms are able to reproduce either sexually or asexually. Which of the following statements is true of these reproductive processes? A. THe sorting of genes
Write the equation in logarithmic form. 2^5 = 32 A. log32 = 5 • 2 B. log232 = 5 C. log32 = 5 D. log532 = 2
______ communication is a process by which a person or group presents a message in a formal manner.
solve for x. −32 > −5 9x enter the inequality in the box.
What happens when the data in an investigation does not support the original hypothesis?
most people would refuse to give painful electric shocks to other people.true or false?