meizlyn040990 meizlyn040990
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 oranges for $3 what is the cost for 10 oranges ?

Respuesta :

aybekaliev5 aybekaliev5
  • 25-02-2021
$5 for 10 oranges. Would be $1 dollar for every 2 oranges
Answer Link
damianhedglin damianhedglin
  • 25-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3÷6 =0.50 this means every orange costs 50 cents .50 x2 = 1 so you have 2 oranges at the cost of one dollar, 2x5 =10 oranges 1x5=5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve for sinxcos2x+cosxsin2x=0 ?
Why does Estella in the great expectations belittle pip?
What is the sin, cos, and tan of -495 degrees, and -20π/3  ??
70% of what number is 35 ?
the sum of 3 consecutive integers is 90. find the largest integer if x is the smallest integer
Which type of seismic waves produces the most severe ground movement?
complete the equation Fe + HOH = ?
Mera painted equal sections of her bedroom wall to make a pattern. She painted 2/5 of the wall white and 1/2 of the wall lavender. Write an equivalent fraction
Is congress made of 100. Judges and 435 representatives
discuss how fossils provide evidence of change from the earliest life forms to those alive today