duncang16 duncang16
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce box of cereal is priced at $3.68. Find the cost per ounce *

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.23$

Step-by-step explanation:

16 ounce box of cereal is priced at =3.68$

∴1 ounce box of cereal is priced at=(3.68/16)$

                                                         =0.23$

Answer Link

Otras preguntas

What factors led to increased urbanization? Check all that apply.
3. Match the words below with the correct sentences. cheese; ham; apples; lemons; potatoes; tuna; tomatoes; 1 This fruit is usually green, red or yellow. ______
Can someone plss help me with this!!!
what are some negative impacts on the environment and society when the water cycle is disrupted and drought occurs ?
Select the correct answer from each drop-down menu. Choose the word and phrase that correctly complete the ideas in the sentence. The author's use of - ? affec
student lost in the jungleMr.Dimesh B.K.-lost in the jungle - a student if bageshwori school -rescude by a cowboy -on the way ti his school through the jungle -
Natalie helps her brother move into his new home. How might a virtue-based ethicist classify this action? Neutral Obligatory Supererogatory Impermissi
Consider the following invoice: What information is missing that is necessary for generating the total?
what does it mean for a bacteria or protist to be photosynthetic?
In the song, 12 days of Christmas how many gifts does the girl get?