zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

If all chloroplasts were removed from all living things, which substances would no longer be produced?
What is the molecular formula of manganese dioxide ?
the ability to memorize is and example of
A store buys shoes for $40, then sells them to customers for $160. What is the percent mark-up for the price of the shoes?
analyze tone and syntax "With flying fingers, he wove a rough carpet of weeds and branches, and with it, he covered the mouth of the pit. Then, wet with sweat a
Complete each sentence with the appropriate family vocabulary word based on the family tree below. Alberto Inés Lucinda Julieta -Carlos Marcos 1 María Miguel Hu
Need help plssss it’s for a grade
Read the excerpt from Genesis 47. Joseph came and told Pharaoh, and he said, “My father and my brothers and their flocks and their cattle and all that is theirs
pls help me pls idk how to do this ​
I need help simplifying this equation