Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

The first compact microwave ovens were sold in 1960. Everybody didn’t use them until the 1980’s.a. comma b. and c. or d. but e. because which one would be
125 thousandths = 1 tenth _______________ thousandths
Iron is a solid, grey metal. Oxygen is a colorless gas. When iron and oxygen chemically combine , rust is made. Rust has a reddish brown color. Why does rust di
How would you find the zeros of the function by rewriting the function in intercept form? Ex: y=x^2-12x+32
in 5.074 the digit 5 stands for _____________
in 5.074 the digit 5 stands for _____________
Iron is a solid, grey metal. Oxygen is a colorless gas. When iron and oxygen chemically combine , rust is made. Rust has a reddish brown color. Why does rust di
THE 3 STOOGES ARE ASKED WHO IS THE SMARTEST. TWO OF THEM ARE TRUTHFUL AND ONE IS A LIAR. LARRY SAYS CURLY IS THE SMARTEST, MOE SAYS LARRY IS THE SMARTEST AND CU
what is the equivalent of 1/50 : fraction , in decimal form
What two mixed numbers have a sum of 3