theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the inverse of f(x) = -5x-4
The slope intercept form of the equation of a line that passes through (-2,13) is y =5x-3what is the point slope form of the equation for this line
small group of 100 people decide to isolate themselves from the world and move to a small and remote deserted island. Out of this population, 10 of the indi
Different hotels in a certain area are randomly​ selected, and their ratings and prices were obtained online. Using​ technology, with x representing the ratings
which phenotypic change is genetic? 1. A person with fair skin gets severely sunburned. 2. The flower color in a population changes over time. 3. an individual
What goal did the American revolution and French Revolution have in common
An essay contains 549 words. To the nearest hundred, how many words are in the essay?
What is the area of a circle with a radius of 8 inches? Use  = 3.14
in the poem of Langston Hughes theme of English B what is the symbol of self-creation​
Refer to the following distribution: Cost of Textbooks Frequency $25 up to 35 2 35 up to 45 5 45 up to 55 7 55 up to 65 20 65 up to 75 16 What is the relative c