kennyboo733 kennyboo733
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

You buy 1 box of dog food and 2 cans of cat food for $25. Your friend buys 2 boxes of dog food and 1 can of cat food for $26.

Respuesta :

lauralazda1
lauralazda1 lauralazda1
  • 26-02-2021
a = dog food, b = cat food
1a + 2b= 25
2a + 1b = 26
simultaneous equations!!

2a + 4b=50
2a + 1b = 26
subtract from each other

2a - 2a = 0
4b - 1b = 3b
50 - 26 = 24
3b = 24
b = $8

then sub into equation
1a + 2(8) = 25
25-16 = 9

a= $9
Answer Link

Otras preguntas

What is the minimum of acetic anhydride (102.1 g/mol) required to react completely with the 2.94 grams of salicylic acid? What volume of acetic anhydride is thi
15. If sewage sludge is disposed of in deep-water, where a density gradient separates surface water from deep water, internal waves transport waste a) horizonta
Place grouping symbols to make this equation true 18 - 6 x 4 = 48
Numeric passwords of length r consist of n digits from {0,1,2,…,9}. Digits may be not repeated (e.g., 1178 is a not a permissible password of length 4). Find th
What made the dred Scott case a significant one in American history
The federal budget crisis in 1995 ended when
the average sneeze can travel 3/100 mile in 3 seconds. at this rate how far can it travel in 1 minute​
Simplify (3x + 5) + (2x - 9) - (4x+3). A.) X-7 B.) -X-7 C.) 9x1 D) 9x1
Which principal part of the verb is used in the following sentence? Eunice is going to the prom with Zeke. present participle past present past participle
Memphis Company's May sales budget calls for sales of $900,000. The store expects to begin May with $50,000 of inventory and to end the month with $55,000 of in