emilyermer emilyermer
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

You buy 3 pounds of lunch meat and pay $22.50. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price, t, and the pounds of lunchmeat, p, you buy.
Select one:

t=3p

t=22.50p

t=9.25p

t=7.50p
help me!!

Respuesta :

gtcoleman15
gtcoleman15 gtcoleman15
  • 26-02-2021
t=3p because t=22.50, the total price and p is the cost of each pound
Answer Link

Otras preguntas

_______ is a technique that uses the images from several telescopes to produce a single image.
How many of the organisms represented are multicellular
What is an adverb for ate?
was john brown a misguided fanatic
Renter's insurance would include coverage for: a. flood damage. b. personal property. c. building and other structures. d. earthquake damage
Hydrochloric acid (HCl) is combined with cesium hydroxide (CsOH) in a neutralization reaction. Which ions will combine to form a salt? Check all that apply. H+
A new food source from the crossing of wheat and rye is called .
the layer of the atmosphere where most of our weather occurs is called
how would aspiration of urine from the bladder be accomplished
Why were the battles on the islands of Iwo Jima and Okinawa significant to the Americans?