sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

an organism whose niche involves taking energy from sunlight, and using it to make substances for energy is most limey______ ??  a consumer b decomposer c  a an
Round the number to the given place value. 1.044; hundredths    A.1.5  B.1.4  C.1.05  D.1.04i think it is D. Am i correct?
How do I simplify by combining these numbers -3x - 5y + 2x + 10y
What Are the Most Common Currency Bills in the US?
What Are the Most Common Currency Bills in the US?
Vertical hyphae produce what structures?
What are some examples of the word rueful in a sentence?
How did the collapse of the Romanov dynasty increase instability in Europe?
Are there any poisonous animals in Washington State?
what is the kinetic energy of a 3-kilogram ball that is rolling at 2 meters per seconds?