sheilamatoss0
sheilamatoss0 sheilamatoss0
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

y’all i’ve been stuck on this for ever can anyone help?

yall ive been stuck on this for ever can anyone help class=

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 25-03-2021

Answer:

easiest way would be to buy all soup. you could buy 12 packages for $48 (48/4=12). you'd have 96 cans (12x8=96) and $2 left over.

there are lot if possible solutions, but that is easiest.

Answer Link
tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 25-03-2021

Answer: dude easy peasy so what you do is find how many cans u can get to equal up to $50

Step-by-step explanation:

so you would do this...

so u would add 8 six times

8+8+8+8+8+8=48 for the first on

so it would be 8

Answer Link

Otras preguntas

Would there be a problem or a major event in a horror story?
what is a 1/4 of ?/100
when it is winter in europe, what season is it in asia and why?
At 10a.m. Juan leaves the city traveling north at 60 mi/hr. One hour later mel leaves the city traveling south at 50 mi/hr. At what time will they be 830 miles
Can someone please answer this
I need help on this question please help?
How and why did the antislavery movement become more radical over the period 1815 to 1860?
how will you discribe the sequence of oxygen ,carbon dioxide, and blood flow in your own words
Can someone please answer this
why is it important to know your variables when conducting an investigatory problem  ?