latarumperryjr1878 latarumperryjr1878
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

What is the greatest value 20g of flour 3 for 3.50 or 40g of flour for 2 for 9£ which is better for money

Respuesta :

ConcepcionPetillo ConcepcionPetillo
  • 26-03-2021

Answer:

It is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Step-by-step explanation:

It is given that 20g of 3 for 3.50

It means 3 packets of 20 g is 3*20 =60

So, 60g  is for 3.50

So, 1 g =[tex]\frac{3.5}{60}[/tex]=0.05833 per gram.

Now, let's find unit rate for 40 g of 2 for 9.

2 packets of 40 gram = 2* 40 =80 grams

So, 80 grams costs 9

So, 1 gram =[tex]\frac{9}{80}[/tex] =0.1125

So, it is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Answer Link

Otras preguntas

Am I right with this translation in French? "I don't go there anymore" to "Je n'y vais plus"
Caesar was proud about the victory. What is the linking verb in the sentence? Caesar Proud Victory Was
How is the use of amphetamines different from the use of inhalants?
what is the answer to this question
The number placed in front of a formula is called a coefficient. the small number within a chemical equation formula is called a subscript. why do we adjust coe
why were many white slave owners reluctant to arm their slaves
Please give me some point to write about
mrs randall earns £235 per week. she receives a 3% pay rise. calculate the pay rise and her new weekly wage
If two triangles are similar, what is true regarding the sides of the two triangles? a. They are acute. c. They are proportional. b. They are equal. d. They ar
Explain the ways in which the Italian Renaissance in Florence was a rebirth of the Greco-Roman classical beliefs and practices