vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

NUMBER 4: it costs $1.44 for 16 lemons. How much is each lemon?

NUMBER 4 it costs 144 for 16 lemons How much is each lemon class=

Respuesta :

amandachu
amandachu amandachu
  • 26-03-2021
it is 9 cents each lemon
Answer Link
dgeralds88 dgeralds88
  • 26-03-2021
Cross multiply and divide it
Answer Link

Otras preguntas

FILL IN THE BLANK. HELPPPP!Weak bases react with _______ to form the hydroxide ion and the conjugate _______ of the base. Concentration in solution does not aff
An offspring will have both the traits of the mother and father. Why?___________
What is the relationship between evaporation and temperature? a. The lower the temperature, the greater the evaporation. b. There is no relationship between tem
what is the answer for -12-(4-13p)
The governmental body responsible for interpreting the Constitution is the A. Supreme Court. B. president. C. Senate. D. House of Representatives.
The number of kilometers George ran is equal to the product of two odd integers. George May have run ? kilometers. ?= A. 10 B. 11 C. 12 D. 14
Why is synthetic resin preferable to natural resin?
The pH of water is _____ because it contains an equal amount of H+ and OH- ions.
what are the different types of government?
Assuming they all had the same number of carbon atoms, which of the following has the most C-H bonds? A.an unsaturated fat B.a polyunsaturated fat C.a polysacch