Jannels4e2etianthatm Jannels4e2etianthatm
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Lamar bought 20 pounds of dog food for $4.99 for his dog, Buster. The next day, the shop down the street offered 50 pounds of the same brand of dog food for $12.50. Did Lamar get a better deal? ...?

Respuesta :

Lampa20
Lampa20 Lampa20
  • 23-11-2016
To calculate what is better deal we need to calculate how much 1 pound of dog food costs at both shops.

First shop:
4.99/20 = 0.2495$/pound

Second shop:
12.50/50 = 0.25$/pound

This means that first shop had slightly better deal since at that place pound was a bit less expensive.
Answer Link

Otras preguntas

What are 3 minerals that are important for health
William is putting up signs on the edge of the road every 1/16 of a mile. He just put a sign down and he has 7/8 of a mile of road left in which to place his si
how would i use the word recessive in a sentence.
Why did Gandhi like to have the news media present during his public demonstrations
which freeze at warmer temperature water or soda
A group of words that includes a subject and verb and makes sense on its own is a
how would i use the word dominant allele in a sentence.
What is the derivative of y= (x^2+4x+6)^5?
What is the main purpose of Act 3 of the Tragedy of Macbeth
What is the word form of the number 602107