DeonDuc
DeonDuc DeonDuc
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 scarves is $43.75. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
the unit price is $6.25 because $43.75 divided by 7 is $6.25
Answer Link
BenBurrito
BenBurrito BenBurrito
  • 22-11-2016
First, you need to divide $43.75 by 7. After that, you'll get $6.25 per scarf. Make sure you show your work on the paper as proof that you did it.
Answer Link

Otras preguntas

consuming medium doses of alcohol is likely to cause
When establishing a study schedule, you should begin by
what are 5 blood components should be kept in the blood as it passes through the kidney ?
Combine the words volume and meniscus in one sentence. PLEASE HELP... need within 20 min. THANKS!!!
identify each element in Na2So4
(√x+1/√x)^2find dy/ dx and substitute 2 in dy/ dx
How do you Solve 5(x+2)-3=3x-7
Solve the equation cos x° = sin 40°, where 0 < x < 90. x = 40 x = 90 x = 50 x = 20
Saint Thomas Aquinas was interested in angels because he _____. Select all that apply. 1. Thought that men could become angels to draw closer to God 2. Wanted t
write the decimal and percent for 2/10