Seudónimo Seudónimo
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

you can buy 3 sandwiches for $4.95 or 4 sandwiches for $6.72. Which is the better buy?

Respuesta :

tristanmidg
tristanmidg tristanmidg
  • 22-11-2016
by 4 its a penny cheaper than buying 3 
Answer Link
Moniky
Moniky Moniky
  • 22-11-2016
3 sandwiches for $4.95 is the better buy, because 3 for $4.95 = $1.65 per sandwich, while 4 for $6.72 = $1.68 per sandwich
Answer Link

Otras preguntas

Please help me! Need answers
Which is a factor of 2x2y4 − 10x2y + 14y3 − 70?
crees que la presencia de religiones en un solo país ha generado divisionismo?
Drug usage in the workplace costs employers incredible amounts of money each year. drug testing potential employees has become so prevalent that drug users are
James has 24 shirts 18 pants and 16 shoes (pairs) how many combinations of shirt shoes and pants if he wears his favorite shirt(only one shirt) a.432 b.384 c.28
The belief that culture is held together by a series of important elements such as economy, education, religion, kinship, and politics that all serve to maintai
when european nations established colonies in africa in the 1800's, they
Which of the following is an example of indirect characterization? My mother believed you could be anything you wanted to be in America. At first, my mother th
6b < 24 or 4b + 12 > 4
This character encouraged women to seek employment in industries that would help the war effort of world war 11