lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

Spanish speakers needed, please help.
Why has the demand to find more than fossil fuels for energy increased?
geometry help pleaseeee
Please Help! Answer full step by step.Triangle ABC has vertices A(- 3, - 4), B(16, - 2) and C(13, - 10) . Show algebraically that ABC is a right angled triangle
The figure below shows the dimensions of a section of Mr. Green's gardent that he will use for planting flowers. What is the area of Mr. Green's garden that he
twice a number x divided by 4 is 9
A semicircle with diameter 8 inches is connected to a triangle with a base length of 8 inches. The height of the triangle is 3 inches. What is the area of the c
What is the equivalent expression to 1/2 (-1.4m + 0.4) =
a 5 kg block is on a frictionless surface. A 15 N force is applied to the block in a direction parallel to the surface. what is the acceleration of the block? A
Which of the following is the graph of (x - 3) + (y - 12 =9 ? A B c 2 -2 0 2 2 NO - 2 0 2 -4 2 -2