kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

Which one is it??????????????
Which amendment best addresses the fears of federalists like james madison
If a pharmacist has 30 fluid ounces of medicine an she puts 0.5 ounces in each bottle how much does she fill
Which best describes the relationship between "Ain't I a Woman?" and the women’s suffrage movement? The speech suggests that the movement is not strong enough t
¿Qué quería la dueña de la empresa? (los candidatos / hablar con los empleados) La dueña de la empresa quería que . Question 2 with 1 blank¿Qué sugirió la ejecu
what is the measure for that
need help with this, hope an expert can help​
Bernard shows off his vocabulary and book smarts when he is writing a paper for his English professor. When he is talking with the people who live in his workin
One hundred eight and ninety-five hundredths
What results would you expect from a biuret test of steak solution?