julissamartinez20 julissamartinez20
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost!

Respuesta :

sarahtamnat sarahtamnat
  • 22-04-2021

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

i subtracted the total money spend from the soft drink

18$ - 2$ = 16$ was spent in buying the candy bars

and she bought 4 candy bars so  we divide 16$ by 4 = 4$ for each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

how is power divided between the federal gov and the state? 50 word answer or more
Estimate: 11.72 • 3.01 36 33 48 44
Given AC¯¯¯¯¯¯¯¯=68, find the length of BC¯¯¯¯¯¯¯¯
When 32 is subtracted from the square of a number, the result is 4 times the number. Find the negative solution.
In the story by any other name we’re in the story is there examples of how culture perspectives inform complex’s , examples of how culture affects character int
The young family was excited about their Southwest adventure. They planned to hike the remote canyon all afternoon. When they parked at the trail head and emerg
What is the most likely reason the author ends the passage by specifically mentioning the Forest Service? A. B. C. D. to emphasize that family forests could not
Explain the significance of populism, greenbacks, inflation and deflation
How many languages can you speak? (100 points) I can speak 2 Hindi and English
What did Paul Revere shout on his midnight ride in 1775?