Strucid
Strucid Strucid
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 35p.
How many yogurts can be bought for three pounds?

Respuesta :

ronnie2001alv
ronnie2001alv ronnie2001alv
  • 21-04-2021

Answer:

8 yogurts or it will be 1 yogurt

Step-by-step explanation:

Since practically you cannot purchase "0.57" parts of one yogurt 3 pounds (300 p) would allow you to purchase only 8 yogurts...

Answer Link

Otras preguntas

MATH HELP I HAVE A ATTACHMENT SO WAIT 45 SECONDS 1ST
What is the difference between precision and accuracy?
how did changes in technology inspire practice of technology
How are water systems important to the Canadian economy?
Which African region has been negatively affected by commercial logging, excessive fuel wood consumption, and slash and burn farming techniques?
if carbon dioxide is removed from the plants environment what happens to the plants production of sugar
Which expression is equivalent to 4^4 ⋅ 4^−9? 4^13 4^5 fraction 1 over 4 to the power 13 fraction 1 over 4 to the power 5
Compare the physical features of Canada with America
The movement of the tectonic plates is caused by A) convection currents in Earth's mantle. B) the gravity of the iron-nickel core. C) the rotation of the Eart
if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12