shainaalcius50
shainaalcius50 shainaalcius50
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 24 roses fo $84 00. What is the cost, in dollars, per rose​

Respuesta :

astronomyplanets1224
astronomyplanets1224 astronomyplanets1224
  • 22-04-2021

Answer:

The cost is $3.50 per rose

Step-by-step explanation:

84/24 = 3.5. 3.5*24 = 84

Answer Link

Otras preguntas

The formula for figuring a student's average test score A is A=p/t, where p is the total points earned on all the tests, and t is the number of tests. Find a st
Find the value of the x to the nearest tenth.
The setting of "The Lottery" is ironic because: a) there are only three hundred villagers. b) it is a beautiful summer day. c) the social customs are strange
which of the following describes a magnetic field?
Solve the equation 9b2 + 30b + 25 =0
Which of the following are heterotrophs? A. shrubs B. grasses C. American pikas D. sweet gum trees
Determine the relationship between the quantities of the given graph.
primitive anaerobic prokaryotic cells did not contain which of the following ? A) mitochondria B) DNA C) cell membranes D) RNA
Help please!! I need help
(50 Points) Imagine Herbie has come to you as a psychologist. He feels lonely and wishes he had more friends, but he's not sure how to make more. Which approa