mdean08 mdean08
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a whole pan of brownies is being sold for $16, how much it cost to purchase 3/4
of the pan?

Respuesta :

tankisfun97 tankisfun97
  • 22-04-2021

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We have to do this operation:

(16/4) x 3 = 4 x 3 = $12

Answer Link
ZJW011
ZJW011 ZJW011
  • 22-04-2021

Answer:

It will cost $12 to purchase 3/4 of the pan of brownies

Step-by-step explanation:

3/4 of 16 is equal to 12.

Hope this helps! Pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

What happens when a ray of light hits a mirror? Detailed answer please :)
What is 75% of 18 I'm really confused on this lesson
Prehistory includes the time prior to the use of written records. True False
In what way was technology most likely spread from one civilization to another?
Which words in this sentence are proper nouns? Many immigrants passed through ellis island when they arrived in the united states.
what is the scientific notation of 58,927
A given rectangle has an area of 20 square feet. What is the length for various widths?
Round 3,989.23655 to the nearest thousandth.
a giraffe can run up to 46.93 feet per second. how far can a giraffe run in 1.8 seconds. justify your answer
Explain why the growing of willow for biofuel is an example of sustainable development.