phurwa155
phurwa155 phurwa155
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

4 chalkboards cost $691.76. If the chalkboards all cost the same amount, how much does each chalkboard cost?

Respuesta :

2751300377 2751300377
  • 23-04-2021

Answer:

$172.94

Step-by-step explanation:

Divide the number by 4 and that's what you get

Answer Link
DominatorDiaz120 DominatorDiaz120
  • 23-04-2021
The answer is $172.94 because 691.76/4 = 172.94
Answer Link

Otras preguntas

Complete each sentence below with the correct form of the verb in parentheses. Adela, ¿____________________ dos lápices o tres? (comprar) a. compro c. compran
How did geography impact the yellow river valley civilization?
Light hitting a rough surface would most likely:reflect.become diffused.follow the law of reflection.None of the choices are correct.Isaac Newton was significan
Solve the equation by completing the square. Round to the nearest hundredth if necessary. 4x2 + 8x – 32 = 0
Which Native American groups attempted to resist the Indian Removal Act? (Select all that apply. Seminole Cherokee Creek Sauk
A function is shown in the table. x g(x) −2 2 −1 −3 0 2 1 17 Which of the following is a true statement for this function? (5 points)
If 47400 dollars is invested at an interest rate of 7 percent per year, find the value of the investment at the end of 5 years for the following compounding met
Hi y’all badly need help pls. Someone help me?
Which statement best explains why Earth is not a perfect sphere? Earth revolves too quickly around the Sun Earth's spin on its axis causes the equator to bulge
A continental climate can best be described as having