itzJessia itzJessia
  • 23-04-2021
  • Social Studies
contestada

Find the selling price of a 38$ item after a 50% markup pleach say​

Respuesta :

iiamrd
iiamrd iiamrd
  • 23-04-2021

Answer:

If you have a product that costs $15 to buy or make, you can calculate the dollar markup on selling price this way: Cost + Markup = Selling price. If it cost you $15 to manufacture or stock the item and you want to include a $5 markup, you must sell the item for $20.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

find the slope of the line through points 8,2 and -1,-4
What is the x-intercept and the y-intercept of the graph of 6x - 3y = 18? Show your work.
Which graph accurately indicates the region, shaded in green, that would determine the solution for the inequality |x+7 | -2>0?
I will mark you brainliest!!! What is the slope-intercept equation of this line?
Linguini Inc. adopted dollar-value LIFO (DVL) as of January 1, 2018, when it had an inventory of $841,000. Its inventory as of December 31, 2018, was $874,000 a
Help!!!!!!……………………………………………
A 7-pack of light bulbs costs $2.45. What is the unit price? per bulb
Kinetic energy definition
which one of the following contains the highest percentage composition by mass of nitrogen (n=14,o=16)
Which value is NOT equivalent to the other values? A: 1.5 B: 15% C: 3/20 D: 0.15