mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I am trying to get the intersection of 8-16-24-32 and16-32-48
What details from the may 15th entry prove that Charlie's intelligence is growing and increasing daily ?
Round $6.6666 to the nearest cent
What is the gel like substance in a plant and animal cell?
what events led to british defeat at saratoga
What effects did the yellow journalism used by Hearst and Pulitzer before and during the Spanish-American War have on American reactions to the situation in Cub
Why is there no ocean-continent divergence? I need to know I'm just in 6th grade
what percent of 150 is 60?
What was Ramses the second leadership style
Can there be more than one point of intersection between the graphs of two linear equations?