runayom0zukki runayom0zukki
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

EASY 7TH GRADE MATH, WILL GET BRAINLIEST

EASY 7TH GRADE MATH WILL GET BRAINLIEST class=

Respuesta :

xSoon
xSoon xSoon
  • 23-04-2021

Answer:

C. $45

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of coffee costs $17.95, we divide this number by two to get the cost of one pound of coffee.

This value is equal to $8.975 and we multiply this number by 5 to get 5 pounds of coffee.

This is about equal to option C. $45

Answer Link

Otras preguntas

How many whole numbers have exactly 3 digits
An ocean wave has a wavelength of 2 meters and a period of 5 seconds. What is the speed of the wave?
What is the importance of participating in the country's elections?
Determine which relation is a function. A. {(–5, 1), (–5, 0), (–2, 1), (–1, 4), (6, 2)} B. {(–5, 1), (–2, 0), (–2, 2), (3, 4), (6, 2)} C. {(–5, 1), (–2, 0), (–
What similarities do you see between the United States today and the United States of the past? What issues and problems do we continue to grapple with? What su
what is the density of mars?
which type of organism converts wastes and dead materials into nutrients that can be used buy plants?
Which element's cycle depends on kinds of bacteria to keep the element available to other organisms? A. carbon B. hydrogen C. nitrogen D.phosphorus
In writing which word means the same as parallel?
Which of the following was a factor in whether or not a dynasty had the Mandate of Heaven? A. the wealth of a ruling dynasty B. the spiritual commitment of a r