Seudónimo Seudónimo
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

The local grocery store is having a sale on watermelons. Mr. Jackson purchases 10 watermelons for a school picnic. He pays $39.90 for the watermelons. What is the price of each watermelon?​

Respuesta :

jimtalley17 jimtalley17
  • 23-04-2021

Answer:

$3.99 per watermelon

Step-by-step explanation:

$39.90 total paid divided by 10 watermelons is $3.99

Answer Link

Otras preguntas

trace the arab-israeli conflict between 1947-1980. why has this conflict been so difficult to resolve?
What was the basis of Maya life?
What is the slope between (10,4) and (7,4)?
what ia the simplest form of 7\21
2. How do repressive regimes interact with civil society, and what impact does that have on citizens?
Which of the following is NOT a mountain range in the Indian Perimeter? a. Indus Valley b. Himalayas c. Karakoram d. Hindu Kush
What Did Mahatma Gandhi And Genghis Khan Have In Command?
how do you write 3.60 as a fraction in its simplest form
Which sentence contains an adjective clause? A. Some stores have online catalogs that contain thousands of items. B. Many stores, especially larg
Which of these measures most strongly contradicted the prevailing ideas of the time? (5 points) the draft propaganda economic planning suppression of dissent