jaylaburgess11082200
jaylaburgess11082200 jaylaburgess11082200
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

A mix in ice cream shop charges $3.00 a cup with each mix in costing an additional $1.50. Which equation shows the relationship between y, the total cost, and x, the number of mix ins?

Respuesta :

volleyball10131 volleyball10131
  • 24-04-2021
The answer is 1.50x+3.00=y
Answer Link

Otras preguntas

The measure of ∠M is 57°. What is the measure of its complementary angle? A. 33° B. 90° C. 123° D. 180°
Indian soldiers in the British army are _______.
What is this answer?
Solve for w. 7w-36 = -2(w-9)
area of circle. show your work please ​
Which statement about DNA polymerases is FALSE? Group of answer choices DNA polymerases always synthesize DNA in the 3’ to 5’ direction. Bacterial and eukaryoti
Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86.Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost.
What do the meter, liter, and gram all have in common?
You deposit $5,000 per year at the end of each of the next 25 years into an account that pays 8% compounded annually. How much could you withdraw at the end of
Describe the pretrial process and the actions taken by the prosecution and the defense. Explain the practice of plea bargaining and why is it important for the