samegrants502682 samegrants502682
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

. Kemone bought 3 pounds of hamburger for $2.56 per pound and a box of cereal for $3.95. How can you calculate how much she spent? *

Respuesta :

jaycemusgrave
jaycemusgrave jaycemusgrave
  • 25-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

you multiply 2.56 by 3 and add 3.95 an equation would look like y=(3×2.56)+3.95

Answer Link

Otras preguntas

evaluate 7(m-11) if m =11
All four Gospels are in substantial agreement about the importance of Jesus and about His life, death, and resurrection. True False
A wooden block slides down a ramp that is 12 meters long in 4 seconds. What was the average speed of the wooden block?\ A. 16 m/s B. 3 m/s C. 12 m/s D. 48 m/s
what is the probability of rolling doubles and a sum of 6
Physical effects of short-term stress include which of the following? Backaches Higher metabolism Trembling Toothaches
Five less than twice a number
Keri earns $5.50 for every lawn she mows. Write an equation to represent the relationship between income(p) and number of lawns mowed(m)
which 2 pieces of writng was important to the jewish faith and hebrew people Torah Vedas Epic of Gilgamesh Ten Commandments Diaspora
help please! please give answer and explain:))
I need help font understand how to do this